הבריאות לפני הכל

אובדן כושר עבודה

כסוי אובדן כושר עבודה הינו נדבך מרכזי בכל בטוח מנהלים, פנסיה ופרט שכן הוא מבטיח כי בעקבות תאונה או מחלה המונעים מהמבוטח המשך עבודה תתחיל חברת הבטוח לשלם פצויי חודשי כנקוב בפוליסה כל עוד המבוטח אינו כשיר לעבודה.


מי שעבודתו נפסקה עקב אובדן יכולת עבודתו שנגרמה עקב מחלה או תאונה, נאלץ, בעל כורחו, להתמודד עם מציאות חדשה, מאיימת ולא מוכרת – לא רק שאותו עובד צריך לשקם את עצמו ולשוב למסלול הבריאות, הרי שמעתה הדאגות שילוו אותו יתמקדו לא רק בתהליך השיקום הלא פשוט שאותו יצטרך לעבור, אלא בעיקר בנטל הכלכלי הכבד שיצטרך לשאת מעתה, לנוכח אובדן הכנסותיו ומחוסר יכולתו לכלכל את עצמו ולדאוג לרווחת משפחתו.

חשוב להבהיר כי הצרכים הכספיים אינם נפסקים במקרה של אובדן כושר עבודה, אלא להיפך, הם רק הולכים וגדלים, וההגנה שמספקת המדינה למקרים שכאלה, הניתנת באמצעות קצבאות הביטוח הלאומי, מצומצמת ומוגבלת וברוב המקרים כלל אינה מספקת.

א. אובדן כושר עבודה רגיל, ההגדרה הינה:

המבוטח ייחשב כבלתי כשיר מוחלט לעבודה עם עקב מחלה או תאונה נשלל ממנו בשיעור של 75% לפחות הכושר לעסוק באופן זמני או קבוע במקצוע ובעיסוק עליהם הצהיר בהצעה לבטוח וכן נבצר ממנו לעסוק בעסוק סביר אחר המתאים לניסיונו, השכלתו והכשרתו. מקרה אובדן כושר עבודה שבעקבותיו לא יכול היה המבוטח לעסוק בכל עבודה שהיא. זוהי ההגדרה הבסיסית ביותר הכוללת כיסוי מצומצם למבוטח ביחס להגדרות האחרות.

ב. אובדן כושר עובדה מקצועי (צווארון לבן)ההגדרה הינה:

המבוטח ייחשב כבלתי כשיר מוחלט לעבודה אם עקב מחלה או תאונה נשלל ממנו בשיעור של 75% לפחות הכושר לעסוק באופן זמני או קבוע במקצוע ובעסוק בהם עסק ערב קרות מקרה הבטוח וכן אינו עובד או עוסק בפועל בעבודה כלשהי.ההבדל הינו מהותי בין שתי ההגדרות שכן אובדן כושר עבודה מקצועי הוא אובדן שבעקבותיו לא יכול היה המבוטח לעסוק בכל עיסוק סביר, התואם את השכלתו, הכשרתו וניסיונו.

ג. ביטוח אכע עיסוקי

אשר בעקבותיו לא יכול היה המבוטח לעסוק בעיסוק בו עסק ב -5 השנים האחרונות (או העיסוק האחרון בו עסק) ; כיסוי זה מתייחס לעבודתו או עיסוקו הספציפיים של המבוטח ונמכר למקצועות מסוימים בלבד.

ההגדרה לא.כ.ע מקצועי- עיסוקי גורסת כי המבוטח ייחשב כבלתי כשיר מוחלט לעבודה אם עקב מחלה או תאונה , נשלל ממנו בשיעור של 75% או יותר, הכושר לעסוק באופן זמני או קבוע במקצוע ובעיסוק בהם עסק כשנפגע (בתקופה כפי שיקבע בפוליסה) וכן אם אינו עובד או עוסק בפועל בעבודה כלשהי.

ההבדל בין שתי ההגדרות הוא מהותי , שכן א.כ.ע מקצועי אינו מגביל את התובע לעסוק במקצוע סביר אחר. חברת הביטוח תשלם במידה והמבוטח אינו יכול לעסוק בעיסוק בו עסק או עבד לפני הפגיעה. לדוגמא, מורה שנפגעה במיתרי הקול , אינה יכול עוד ללמד, אך בודאי תוכל לעסוק בעבודת מזכירות.  לפי ביטוח א.כ.ע רגיל , היא תחויב לעבוד למשל בעבודת מזכירות ולא תקבל פיצוי. לפי ביטוח א.כ.ע עיסוקי, היא תקבל פיצוי בגין אי יכולתה לחזור לעבוד כמורה.

השכירים במשק שיש להם  קרן פנסיה או ביטוח מנהלים מוסדר בפוליסה עניין אובדן כושר העבודה (פנסיית נכות בקרן הפנסיה) ובביטוח מנהלים לפי מה שהסוכן קנה למבוטח : א.כ.ע רגיל , מקצועי שתואם להשכלתו ולכישוריו או עיסוקי שזהו הכיסוי הרחב ביותר.

חשוב לזכור שעצמאים לא עושים לעצמם קרן פנסיה או ביטוח מנהלים ,דבר המשאיר את אוכלוסיית העצמאים חשופה לאובדן כושר עבודתם, אין חוק שמסדיר עימם את הבעיה הזו ולכן משרדנו ממליץ לכל עצמאי לרכוש עבורו פוליסת אובדן כושר עבודה.

לסיכומו של עניין, חשוב לזכור כי גם אם אנחנו בשיא כושרנו והעתיד נראה ורוד, לא צריך להיות רואה שחורות כדי להיערך ליום שבו, חלילה, לא נוכל לכלכל את עצמנו. זכרו, האחריות לעתידנו תלויה אך ורק בנו – אם נדאג עוד היום לפתרון ביטוחי למקרה של אובדן כושר עבודה, נוכל להבטיח לעצמנו משענת יציבה ובטוחה להישען עליה, כי גם כשיכולת העבודה נפגעת, אפשר להמשיך ולדאוג לרווחת המשפחה.

הפעלת הביטוח - הצעת הביטוח המשתלמת בישראל

מלאו את הטופס ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת

ביטוחים נוספים שיכולים לעניין אותך

תמיד
איתך
איתך כל הזמן
קובי בלדב
בעלים ומנכ"ל,
מעגל סוכנות לביטוח
מעגל סוכנות לביטוח
בהנהלת קובי בלדב
מעגל סוכנות לביטוח פועלת מתוך אמונה אמיתית להוות סוכנות אשר עובדת בעבור לקוחותיה- אישית ומקצועית.
תמיר איתך ברשתות החברתיות בוואצפ ובמוקד הטלפוני האנושי